Cheaper Diaper Delivery: Amazon Prime, Diapers.com, or Target Subscriptions?

pampers1

pampers1With the announcement of Target Subscriptions, I wanted to run a quick price check to see how it stacks up with competitors Amazon.com and Diapers.com. We’re expecting another baby, so we’ll be needing lots of diapers soon (cloth just didn’t happen). Below is a chart of prices, data table, and recap. All shopping methods offer free shipping unless otherwise stated. Prices are as of May 6th, 2014.

diapersub

Shopping method Pampers Swaddlers Diapers Size 1, 216 count Huggies Snug & Dry Diapers Size 3, 222 count Notes
Diapers.com $46.89 $48.39 Ignores first-time customer promotions
Amazon $45.97 $45.99 immediate ship
Amazon
Subscribe & Save 5% off
$43.67 $43.69 auto-delivery
Amazon Mom
Subscribe & Save 20% off
$36.78 $36.79 20% off all diapers with Amazon Mom + Amazon Prime.
Target $45.99 $45.99 immediate ship, must spend $50 for free shipping
Target
Subscriptions 5% off
$43.69 $43.69 auto-delivery
Target
Subscriptions 5% off +
Target REDcard 5% off
$41.51 $41.51 auto-delivery + must pay with REDcard.

 

Recap and Notes

  • Diapers.com has some good new customer promotions (currently $10 off first case, 20% off for 3 months on auto-delivery). However, on an ongoing basis their prices appear more expensive than Amazon or Target.
  • Amazon Subscribe & Save with Amazon Mom technically offers the cheapest price, but you’ll need Amazon Mom (free trial) and thus Amazon Prime. Amazon Mom gives 20% off all diapers and wipes, and you can get 20% other Subscribe and Save items with Mom if you reach at least 5 subscription items per month. (If you just have 5 items and no Prime/Mom, you get 15% off.) As of right now, that isn’t a problem for us as we use it every month. Keep in mind that Amazon is always fiddling with pricing so it’s wise to keep an eye on them.
  • Target subscription prices are generally competitive, but don’t appear to beat Amazon significantly and their selection is still much more limited. I did include a line with the 5% off with Target REDcard discount, but note that you can also use a rewards-earning credit card at Amazon.
  • Sales tax is another consideration, as Target may charge sales tax in your state while Amazon may not if it doesn’t have a physical presence in your state. Amazon is gradually starting to charge sales tax in most states, however.

Too Busy To Buy Paper Towels and Soap? New Amazon, Target, and Groupon Shopping Services

grpnbasics

Who knew that the next big thing would be toilet paper and soap? We must be running out of things to “disrupt”, as everyone wants to deliver household and grocery products to your doorstep. What’s next, door-to-door milk delivery?

Amazon Prime Pantry. Amazon has been in the game for a while already with their Prime and Subscribe & Save services, but with Prime Pantry you can buy individual products in everyday sizes (not bulk), up to 45 lbs in a box, all for a flat $5.99 shipping fee. Must be a Prime member.

primepantry

Target Subscriptions. Target just started its own regular delivery service that offers an additional 5% off and free shipping with no minimum purchase requirement. You can still get another 5% off by paying with the Target REDcard. Newly expanded but still limited selection compared to Amazon. No membership fee.

targetsub

Groupon Basics. Groupon’s new bulk shopping service offers 100+ household products with free shipping on orders $24.99 and up within the continental US. Currently, get 5% back in the form of Groupon Bucks which can be used towards future purchases. Limited selection that is more focused on certain brands, but supposedly growing soon. No membership fee.

grpnbasics

Flickr Photo App: 1,000 GB Storage Free + iCloud Replacement

flickrapp

flickrapp2Photo site Flickr recently updated their iPhone and Android apps. This just happened to coincide with me running out of space both on my Apple iCloud and Dropbox accounts, so I took another look at the Yahoo-owned site and found it actually fit my needs at a great price point – free!

As they say, the best camera is the one that you have with you. Since the birth of our first child, we’ve quickly racked up over 20 GB of pics on our phones alone, and much more from our point-and-shoot. iCloud only gives iPhone users 5 GB of free storage, so I found myself paying $40 a year for the 25 GB upgrade (with a discounted iTunes gift card of course) but ate through that as well. Since I keep both USB hard drive and online cloud backups, I was also running out of room even on my free Dropbox account. I used to pay for an unlimited photo service called Everpix, but they shut down last year.

In comparison, Flickr offers everyone 1,000 GB of free photo and video storage at full resolution with no caps or image compression. (I figure that should last us until kindergarten…) 100 GB of space runs $100 a year on both Dropbox and iCloud – I know there are cheaper options but these have the most convenient sync software.

flickrapp4My favorite iCloud feature was the ability to automatically and continuously backup the photos on my phone. Nothing to remember, just take pictures. With their updated free app, Flickr can also auto-upload and sync your iPhone photos taken with the default Camera app. (I’m assuming the Android app has a similar feature.) It doesn’t appear to upload any of your old pictures automatically, just the ones taken after you install the app and enable the Auto Sync feature (see screenshot). Auto-uploaded pictures are always set to Private by default (viewable by you only).

The new Flickr app also has several new features like an in-app camera with Instagram-like filters, sharing feeds, and better photo editing tools. After I manually back up the old photos, I plan to downgrade my iCloud account back to the free 5 GB level.

Awesome Travel Hack That Turned Economy Seats into a Flat Bed For Two

nzskycouch2

firstclassbeds720

Ever watch those commercials for Singapore or Emirates Airlines with beautiful people sleeping on luxurious beds while flying across time zones? Jason Blum, a film producer known for the Paranormal Activity franchise, figured out a way to get ‘er done without paying over $10,000 a seat, via Businessweek.:

When Jason Blum and his wife flew to Morocco last year, they could have gone first class. The cost, though, was $22,000. And Blum, possibly the most profitable movie producer in Hollywood, never pays full price when a cheaper alternative will do.

Instead, Blum bought a row of seats in coach for $1,800. He obtained the measurements of the legroom void in front of these seats and had a custom, trapezoidal air mattress built for $500. He packed this contraption into his carry-on. Once airborne, he inflated it, creating a combined seat/air-mattress surface large enough to sleep next to his wife. Estimated savings: $19,700.

Unfortunately, I couldn’t find any photos by Blum. It was probably similar to the SkyCouch from Air New Zealand:

nzskycouch

nzskycouch2

But that has very limited availability, so I think it’d be cool if he started selling those custom air mattresses to the rest of us!

Kayak.com Airfare Price Prediction Tool: Don’t Bother

kayakforecast

In 2007 I wrote about a site called Farecast.com that used past data to offer a prediction on whether airfares would rise or fall in the future. I even used it to book tickets a couple times. It was soon bought and absorbed by Bing Travel (Microsoft) for $115 million in 2008 and but it has recently been killed off and is no longer available. In a recent FiveThirtyEight.com article, Kaiser Fund tested out Kayak.com’s own price prediction tool. It wasn’t a broad survey – he tracked 32 different requests and tracked the prices until Kayak said to buy. Here are the results:

kayakforecast

Out of those 32 requests, 17 resulted in immediate buy recommendations. Out of the remaining 15 that told him to wait at least one day, he eventually saved money only on 5 of them. Averaging out all the final purchase prices, they were actually 2% higher than if he just bought immediately. Fung qualifies his results by saying that even though it’s technically a draw, the tool can help those people who would otherwise second-guess their decisions.

Given that there is only one price predictor tool left and it doesn’t really seem to work all that well, I come to a different conclusion. I plan to take this knowledge and simply buy my tickets whenever the price is acceptable, saving both time and worry.

Frugal Mattress Shopping Tips and Our Experiences

usmatt_full

mattsmallShopping for a new mattress bed is confusing and annoying. Sadly, that’s exactly how it was designed to be. This Slate article talks about this maddening process and offers a few tips:

  1. Mattress makers intentionally hinder comparison shopping by selling the exact same product with unique names for each individual store.
  2. Higher coil counts are not a good indicator of quality. More coils may simply use thinner gauge metal wire.
  3. Pillowtop foam materials are cheap and a huge source of profit. Mattress thickness is thus also not a good indicator of quality.
  4. There is no evidence that box springs are necessary or even helpful, other than to raise the height.
  5. Firmer is not always better for your back. You just don’t want it too soft or too firm. Each person needs to find their own optimal firmness level.

Also see: Consumer Reports

Our Mattress Shopping Experience

The last time we did frugal mattress shopping was 7 years ago. We ended up with a Simmons Beautyrest mattress from a Simmons World of Sleep mattress outlet. It was a mid-tier mattress with a super-thick pillow top layer and cost $700 while comparable mattresses were $1,500 and up. It was so high that we had trouble finding sheets big enough to fit it. (We were trying to replicate the Westin Hotel Heavenly Bed.) We liked that mattress a lot, but we decided to move it into the guest bedroom. Unfortunately, it appears that there are now only three such outlets remaining in the entire US – Atlanta, Dallas, and Seneca, SC.

We tried to buy a comparable Simmons mattress, but after visiting a few local showrooms I was so annoyed at the obfuscation and overall skeeziness that I just went to our local Costco and bought the only flavor available. The Sealy Posturepedic Newfield Cushion Firm Cal King set with two twin box springs cost $900. Not a bad price, but after just a week my back was hurting and the bed felt like it was sagging in the middle. We returned it to Costco and got our money back (though it took some effort to secure it on the top of my car). This route may work for some people, but the mattress was not for us.

I decided to go back to a Simmons mattress and looked into buying online. Check out this comparison chart from US-Mattress.com:

usmatt

I am supposed to accept that they control the expected durable lifetime that finely between 11 and 17 years? “This mattress will last 13 years, but this will last 14 years”. Please. Even if they could, why would they bother with the extra engineering and assembly line tweeaks involved. I bet the $700 mattress is exactly the same inside as the $1,150 mattress (both with 800 coil count, pocketed coils, edge foam encasement, blah blah blah). I considered just buying the $700 mattress ($879 for Cal King). My sister actually bought a mattress from US Mattress earlier in the year and was satisfied with the experience.

However, I ended up shopping locally at yet another “sale” and found what appeared to be a very similar Simmons Beautyrest Firm mattress for also around $850 for a Cal King. That way I was able to at least lie down on it and compare with others. We had a wooden mattress platform so we didn’t need a box spring and saved a few more bucks.

The final touch? We bought the NovaForm® 3″ Pure Comfort Memory Foam Mattress Topper for about $150. The reviews seem positive overall and after sleeping on it for a while we found it to be very comfortable. There was a little plasticky odor in the beginning but it disappeared quickly. The only real quibble is that it tends to shift on top of the bed and so you have to reposition it every so often. I’ve thought about spraying the bottom with hair spray or some sort of tacky adhesive to solve that problem. Otherwise, we like it even more than our previous mattress.

In the end, I like the idea of buying a firm mattress (the “bones”) separately from the padding material (a replaceable “skin”). Our 11″ firm mattress + 3″ memory foam topper meant a 14″ total height. Buying a 14″ pillowtop “luxury” mattress would have cost between $300 and $1,000 more and I doubt that we would be able to tell the difference.

Omnivore’s Dilemma: Economics of Farming and Why Food Marketing Is Everywhere

omni160

I’d like to make a habit of reading a book every other week in 2014. My first book is The Omnivore’s Dilemma: A Natural History of Four Meals by Michael Pollan. This 2006 NYT bestseller has already been well-discussed, but I saw it at my library’s donated book sale and wanted to read it for myself.

Instead of a regular review, I just wanted to share one financial concept inside about the special economics of food. We all learned in school that as prices go down, demand should go up. As demand goes up, the price tends to rebound until an equilibrium is found. But this doesn’t work for food producers:

The growth of the American food industry will always bump up against this troublesome biological fact: Try as we might, each of us can only eat about fifteen hundred pounds of food a year. Unlike many other products – CDs, say, or shoes – there’s a natural limit to how much food we each can consume without exploding. What this means for the food industry is that its natural rate of growth is somewhere around 1 percent per year – 1 percent being the annual growth rate of American population. The problem is that Wall Street won’t tolerate such an anemic rate of growth.

This leaves companies like General Mills and McDonald’s with two options if they hope to grow faster than the population: figure out how to get people to spend more money for the same three-quarters of a ton of food, or entice them to actually eat more than that. The two strategies are not mutually exclusive, of course, and the food industry energetically pursues them both at the same time.”

If farmers have a great year, they can actually make less money as prices plummet after product floods the market (due to our finite stomachs). Let’s look deeper into those two alternatives:

Convince people to spend more for the same amount of food. This is behind why everything is processed to the point of ultimate convenience with sleek packaging. Any cooking beyond using the microwave has been removed. Everything is in single-serving packages. Every new diet comes with its own line of ready-to-eat stuff in a box. Surprise, everything also gets more expensive! I just noticed that gluten-free pasta costs roughly 3 times as much as traditional pasta. Even terms like “organic” and “free-range” are twisted by marketing and may not mean what you think.

Convince people to eat more food. What we consider an acceptable portion size has increased over the years. From 1982 to 2002, the average pizza slice grew 70 percent in calories. Even the surface area of the average dinner plate expanded by 36 percent between 1960 and 2007 (source). Think of the “Upgrade” or “Combo” feature of many fast food menus. Why just order a sandwich and drink water, when for a little more you can get fries and a soda? Once you order the combo, why not “upgrade” to even larger fries and larger soda for just 50 cents?

This is why we are surrounded by food branding and food marketing. To fight back, we should buy food as close to their whole “raw material” state as possible in order to avoid the middleman (processing). Even though it does take more time, this makes the food we eat both healthier and cheaper overall.

IKEA Small Space Floor Plans: 240, 380, 590 sq ft

ikea590_small

While walking through an IKEA home furnishings store last week I saw a bunch of neat “model homes” that took up very little space. Supposedly every IKEA store has their own sampling of small space floor plans – only a few are profiled on their website – so here are some pictures and videos that I took with my smartphone. (Apologies in advance for the poor film quality.) Some of the tight designs require specific wall positioning, but many of the concepts could be used to maximize the space in any home.

590 sf Floor Plan – 1.5 Bedroom, 1 Bath
This home is designed for a young couple with a young child. The kitchen island doubles as the family dinner table. The main bedroom is a pretty decent size, and floor-to-ceiling closets and shelving maximizes storage. I call this a 1.5 bedroom floor plan because the “kid’s room” is fine for a crib but would be really tight for a twin bed. If you could move walls you could take some space from the kitchen.

 

 
380 sf Floor Plan – Studio w/ Separate Bedroom
This studio layout means there are no walls between the bedroom and the living room, but at least they are separate spaces. The kitchen is actually a pretty good size, but there is no room for a dining table. I think the kitchen counter is meant to be the eating space. Designed for one or two people.

[Read more...]

Save Money: Bring Your Own Cable Modem & Stop Paying Rental Fees

cmodem

Many cable internet providers have been initiating or increasing cable modem rental fees recently. In many cases, the fees are now so high that it is almost a “no-brainer” decision to buy your own modem. Unfortunately, many people either won’t notice the fee or don’t even know that bringing your own equipment is an option.

In my case, a family member who had Time Warner cable was now being charged $5.99 a month for basic cable modem rental. $6 a month is $72 a year. A quick look on the TWC compatible modem list showed several models that can be found online at retailers like Amazon.com for under $100. (The model with a built-in WiFi router costs $12 a month while a separate router can be bought for $20!)

I stuck with a familiar name brand and picked the Motorola Surfboard SB6121 for $65.99. (The SB6141 at $80 is the next model up and compatible with the fastest speeds available, though you’ll have to subscribe to one of the most expensive monthly plans.) Both are DOCSIS 3.0 which ensures future compatibility.

The installation process was quite simple:

  1. Buy the modem. Wait for it to arrive. Remove old modem (unscrew cable cord and unplug power). Install new modem (screw in cable line and plug it power).
  2. Call your provider or start a Live Chat session online. Time Warner is 1-800-TWC-HELP (1-800-892-4357), or pick the “Buy or Lease your Modem” option when chatting.
  3. Provide them with the Cable Modem ID (MAC address) found on the back or bottom of your new modem. Wait 30 minutes or less and your high speed internet should be working again.
  4. Remember to return old modem (this is really the hardest part).

Unless you plan on moving really soon, at $66 for the modem with free shipping you’d break even in less than 11 months. Alternatively, consider it a $66 investment that distributes $6 of tax-free income every month. That’s a 111% annual yield. Good luck finding any stock that will give you that!

Tomales Bay Oysters – An Unforgettable Meal at Everyday Prices

hogisland200

Not to turn this into a food blog, but talking about The French Laundry reminded me of another awesome Northern Californian meal you could have at a mere fraction of the cost.

Both the Tomales Bay Oyster Company and the Hog Island Oyster Company have farms located by the ocean about an hour north of San Francisco. Anyone can drive up and shuck live oysters that were harvested hours ago just a few feet away. Sit on wooden picnic tables and save money by bringing everything else yourself for a gourmet picnic – shucking knives, lemon, wine, crusty bread, cheese, and so on. Eat them raw or cook them on provided grills. A dozen oysters costs $10-$20 depending on size and type. A comparable meal at a restaurant would cost more than twice as much and wouldn’t be as fresh.

These were the best oysters that I’ve ever had at any price!

I’m trying to think of similar opportunities where you can get the highest-quality ingredients without the white tablecloth, do some of the work yourself, and enjoy an unbeatable meal for the cost of a chain restaurant. When I was younger, we used to catch crabs using chicken necks and a net. Hunting your own meat and fishing also come to mind, although those require a bit more equipment and skill.

Here’s a quote from Ernest Hemingway’s “A Moveable Feast” found in a recent Yelp review that will make oyster-lovers salivate.

As I ate the oysters with their strong taste of the sea and their faint metallic taste that the cold white wine washed away, leaving only the sea taste and the succulent texture, and as I drank their cold liquid from each shell and washed it down with the crisp taste of the wine, I lost the empty feeling and began to be happy and to make plans.

Amazon Mom and Subscribe & Save Tips

subsave

There is a minor kerfuffle going on with Matthew Yglesias and his post How to Save Money on Amazon With a Fake Baby vs. internet ethicists including Gawker.

Short version: If you sign up for Amazon’s Subscribe & Save program and add at least 5 items in that month’s delivery, then you’ll get 15% off every item in that delivery instead of just 5%. However, if you are a member of Amazon Mom (free with Amazon Prime trial) and do the exact same things (add at least 5 items to that month’s delivery), then you’ll get 20% off every item in that delivery. There goes Amazon… contributing to overpopulation and fake babies.

I didn’t even notice this difference because we signed up for Amazon Mom a while ago as we had a real baby, but I do like the 20% off on wipes, diapers, baby food pouches, and addictive indian curry packets. (Oh, I really don’t care about the kerfuffle. People can decide for themselves.)

Buy more, pay less? I usually sign up for everything recurring every month, and then cancel whatever I don’t need when I get their warning e-mail that things will ship soon. Sometimes I don’t reach five items, although if you sort by price*, there are several cheap S&S-eligible things that you can actually save money by buying them. For example, if you have 4 items totaling $80, then adding an additional item will save you 15% extra, or $12. So adding anything that costs less than $12 will actually reduce your final bill.

* Try this link for Grocery items and in the top-right corner click “Sort by Price: Low to High”. Try this link for Baby foods. The prices don’t always seem to sort correctly, but if you scan the first few pages it helps.

Stop Wasting Money on Vitamin Supplements

vitamins

“Enough Is Enough: Stop Wasting Money on Vitamin and Mineral Supplements” is the title of an editorial in the Annals of Internal Medicine that address three different studies released in the same issue about the role of vitamin and mineral supplements in preventing chronic diseases. The abstract:

In this issue, 3 articles address vitamin and mineral supplements for prevention of chronic diseases. [...] They conclude that most mineral and vitamin supplements have no clear benefit, might even be harmful in well-nourished adults, and should not be used for chronic disease prevention.

Specifically, beta-carotene, vitamin E, and possibly high does of vitamin A were found to “increase mortality” (not good). The three articles and the editorial were found via the NPR article “The Case Against Multivitamins Grows Stronger“.

One review found no benefit in preventing early death, heart disease or cancer. Another found that taking multivitamins did nothing to stave off cognitive decline with aging. A third found that high-dose multivitamins didn’t help people who had had one heart attack avoid another.

Steven Salzberg, a professor of medicine at Johns Hopkins says that “The vast majority of people taking multivitamins and other supplemental vitamins don’t need them. I don’t need them, so I stopped.”

I don’t think multivitamins are going away, and physicians are still recommending them for certain groups like expecting mothers. But perhaps Sheldon Cooper was right and most of us are just buying the ingredients for “very expensive urine“.